Výroba medoviny

Medovina patří nejspíše mezi nejstarší alkoholické nápoje, které se člověk naučil připravovat. Medovinu známe v pozměněných podobách snad u všech starověkých kultur. Medovina je ve své podstatě zkvašený nápoj vzniklý z kvašení medu a vody, přičemž se voda dá nahradit například ovocnou šťávou, pokud chceme dosáhnout více chutí nebo ovocných tónů v medovině. Výhodou je, že k výrobě medoviny nepotřebujete žádné speciální včelařské potřeby či vybavení. Potřebujete pouze demižon, kvasnou zátku a kvasinky pro výrobu medoviny.

Medovina a medové víno

V našich krajích se původně tyto pojmy prolínaly a rozdíl mezi nimi se potíral. Více méně byly synonymy a vlastně slovo „medovina“ vychází z „medo-vého ví-na“. Dnes je mezi ně položena velká dělicí čára – i zákonem, který má snahu vše korigovat. Všeobecně tak platí, že medové víno má obsahovat méně alkoholu, než medovina – a hlavně nemá obsahovat přidané cukry.

Včelí med zná člověk již od dob pravěku, jak dokazují malby v jeskyních. Jako sladidlo se bezpečně používal ve všech starověkých kulturách. Dokonce i Máyové znali med a vyráběli z něj také nápoj podobný medovině. Ovšem místo přirozeného kvašení šli jinou cestou – mladé dívky si vyplachovaly ústa řídkým medem, čímž se do něj dostaly kvasinky. Zpět ale k medovině: Medovina byla vedle piva prvním masově rozšířeným alkoholickým nápojem. Teprve s nástupem vína se obliba medoviny snižovala a med získal roli už spíše dochucovadla. Medovina se ale stále udržela. Jednak jako nápoj chudších vrstev a napříč spektrem společenských postavení si své výsostné místo držela severovýchodně od střední Evropy, kde se révě tolik nedařilo. Například u nás se medovině vždy dařilo dobře, patřili jsme během středověku mezi hlavní exportní velmoci.

Obliba medoviny u nás dnes zase stoupá. Dokládá to i trh s ní, který nabízí mnoho druhů a značek medoviny – od malých soukromých firem přes velké řetězce. Přesto je však medovina spíše nezvyklý nápoj.

Výroba medoviny

Předně je nutné si uvědomit, že připravit si domácí medovinu není nic lehkého a podle toho k němu včelaři přistupují. Jedná se o velmi choulostivý proces, jelikož je medovina velmi náročná na dodržování teploty a hlavně na čistotu. K přípravě budete potřebovat varné nádobí, měřák cukru, vodu a med a pár dochucovacích přísad dle libosti.

Nejdříve začneme vařit. Výroba medoviny začíná vytvořením roztoku medu a vody s cukernatostí v rozmezí 20-30 %, přičemž se jedná o minimální hodnoty. Důležité je roztok převařit, aby došlo k likvidaci případných plísní a bakterií v medu. Je jasné, že čím kvalitnější med, tím lepší medovina. Druhy medu navíc ovlivňuje chuť i barvu naší budoucí medoviny.

Po uvaření roztoku je potřeba připravit kvasinky. Ty se dnes dají velmi snadno zakoupit a práce s nimi je popsána vždy přímo na etiketách a doprovodných letácích v balení kvasinek. Kvásek na medovinu si rozkvasíme zvlášť – mimo roztok a až po jeho vyzrání vmícháme do převařeného roztoku medoviny.

Smíchaný roztok a kvasinky necháme pracovat a následně důkladně přefiltruje a slijeme do menší nádoby, kde medovinu necháme dokvasit. Rozhodně se netěšte, že večer po uvaření si dáte první doušek, medovina se totiž dokvašuje až půl roku. Naši předci ji ale nechávali kvasit klidně i dva roky. Ačkoliv je půl rok dlouhá doba, nesmíte na svoji medovinu zapomínat. Musíte totiž čas od času odebrat kal a můžete také přidávat různá koření nebo přísady, pokud chcete medovinu mandlovou nebo třeba skořicovou.

Po dokvašení medoviny si začneme hrát s její výslednou chutí a barvou. Můžeme přidávat alkohol, pokud chceme silnější nápoj – medovina sama dokáže zkvasit maximálně na nějakých 13 % alkoholu. Tmavší a jemnější barvu můžeme získat karamelizovaným cukrem.


TOP