Jak pracovat s roji

Včelstva vytváří roje – je to přirozené. Žádnému včelaři se však tato skutečnost příliš nezamlouvá. Pokud se totiž včely vyrojí v období snůšky, užitek se povážlivě ztenčí. Včelařství je rojením včel velmi ovlivněno, a tak je dobré tomuto fenoménu věnovat několik řádků.

Co vede včely k rojení?

Jedním z možných důvodů může být nedostatečně prostorný úl. K dalším původcům rojení patří také přehřátí úlu. Včely potřebují pro své pohodlí dostatečné odvětrávání. Pokud vaše včelstvo pochází také z roje, riziko je tím větší. Zde doporučujeme pořídit si novou matku z dobrého chovu, která může rojení zabránit.

Mezi další způsoby zamezení rojení může být odebrání matečníku – včelař tak činí v případě, že se mu zdá, že se včely chystají rojit. Řeší to situaci pouze na nějakou dobu. Lepších výsledků zle docílit vezmeme-li z úlu matku a také všechny matečníky kromě toho nejzralejšího. Tuto matku můžeme nainstalovat s několika zavíčkovanými plásty do jiného úlu. V průběhu roku je dobré ji vyměnit za novou.

Roj je asi polovina osazenstva úlu včetně matky (ostatní bývají létavky, mladušky a trubci). V prvním roji z úlu létá vždy stará matka, v ostatních rojích (tzv. porojích) se vždy vyskytují mladé neoplozené matky. I zde je matka centrem řízení, zkrátka a dobře, je to vždy matka, kdo rozhodne, kde se roj usadí, aby založil nové včelstvo. Právě poroje často létají i několik kilometrů od svého mateřského úlu – takové roje se doporučuje utratit.

Včelařské potřeby pro odchyt rojů

Roje se můžeme pokusit také zachytit tzv. rojochyty. Je to poměrně jednoduché. Stačí před vlastní nástavkový úl postavit úl jiný, prázdný a pečlivě připravený. Tento úl je dobré nejdříve vydezinfikovat (plamen by mohl stačit). Uvnitř bude jen několik plodových souší, do kterých bude moci matka ihned klást vajíčka. Pozor jen na to, aby se do prázdného úlu neusadil nějaký cizí roj. K dalšímu užitku nám jsou totiž jen a pouze roje vlastní.

Pokud však máme jistotu, že roj, který jsme zachytili, je skutečně roj z našeho úlu, je dobré je nechat pár hodin o samotě, nejvhodněji na chladném místě.

Do nového úlu můžeme usadit náš roj takzvaným náběhem, kdy před česno položíme jakoukoli desku, na kterou následně vysypeme roj z rojáku. Včely po nějaké chvíli začnou být zvědavé a polezou do úlu. A však tuto metodu používejte, máte-li na usazování spoustu volného času a mnoho věcí, o kterých chcete přemýšlet, tato metoda bývá totiž poněkud zdlouhavá. Rychlejší způsob je vysypat roj z rojníku do volného nástavku nad vystrojeným úlem. Včelám stačí několik hodin, aby úl obsadily. (Volný nástavek odstraníme.)

Během dalších dnů by se mělo včelstvo pokrmit. Jestli se jednalo o roj se starou či novou matkou zjistíte tak, že po pěti dnech od usazení zkontrolujete snůšku. Pokud matka už klade vajíčka, jedná se o starou matku a tu je dobré vyměnit. Mladá matka začne klást vajíčka přibližně za 10 dnů.

Včelstvo, ze kterého se roje vyrojili, bychom měli v nejbližší době zkontrolovat. V jejich úlu zrušíme všechno kromě jediného matečníku. Staví-li včely nové matečníky vespod, z těchto matečníků se narodí nové matky, které budou rojové.

Ve včelstvu bez matky se mohou vyskytovat tzv. trubčice, což jsou včely, které kladou vajíčka bez oplodnění. Z těchto vajíček se rodí trubci, což je však pro chovatelské potřeby bezvýznamné. Těchto včelstev se včelaři nejčastěji zbavují, jejich záchrana je totiž poměrně složitá.

Včely kladou neoplodněná vajíčka proto, že nemají klasický plod, o který by se jinak staraly. Pokud tedy chceme včelstvo s trubčicemi zachránit, musíme z jiného úlu sehnat otevřený plod, který vložíme do úlu s trubčicemi. Pokud se o něj začnou starat, můžeme jim pořídit novou matku – její přijetí je však procentuelně malé.