Krmení včelstev rychle a nenáročně

V loňském roce jsem vyzkoušel pro mě novou metodu krmení včelstev. Inspirací mi byly webové stránky několika ruských včelařů, kteří tento způsob popisují. Proto jsem si tuto metodu pracovně nazval „ruská“. Možná nejsem sám, kdo ji u nás používá. V tom případě uvítám další náměty a zkušenosti.

Až dosud jsem vyzkoušel všechny možné způsoby krmení - sklenice s perforovanými víčky plněné roztokem, nebo jen cukrem a následně vodou, kbelíky s keramzitem, slámou, nebo korkovými špunty, stropní krmítko, kapsové krmítko atd. Způsobů je mnoho, ani jeden mě však příliš nenadchl.

Poté, co jsem ji loni prakticky vyzkoušel, mohu říci, že „ruská" metoda je to,I co mi vyhovuje nejvíc a zatím jsem na ní neshledal žádný nedostatek. Jak na to? Popíši způsob krmení na zimu. Podobné je to i s přikrmováním oddělků, nebo jarním podněcováním. Rozdíl je pouze v koncentraci roztoku a velikosti dávky.

Připravíme si cukerný roztok v potřebném množství a požadované koncentraci (tj. na zimu v poměru 3:2). Dále budeme potřebovat 1 umělohmotný kbelík (např. od primalexu) a ruličku igelitových pytlíků do odpadkového koše 60 x 72 cm (černý jemný igelit, k dostání za pár korun). Do kbelíku umístíme igelitový pytlík, naplníme jej zvoleným množstvím cukerného roztoku. Vymáčkneme přebytečný vzduch a vrch zavážeme na uzel. Důležité je vymáčknout všechen vzduch. Uzel uděláme trochu výš, ne natěsno až k hladině roztoku. Pokud je přilepen propolísem, uvolníte jej lehce mírným škubnutím. Použité likvidujete nejlépe v separovaném odpadu.

Volba počtu krmných dávek a jejích velikostí závisí na zkušenostech a zvyklostech každého včelaře. Já například krmím 4-5 dávek po 3 litrech, v rozmezí asi 3-4 týdnů

Výhody této metody jsou zřejmé - jednoduchost, rychlost, nenáročnost. Včely se netopí, nemají kde. Nepotřebujete a nemusíte skladovat žádné krmící nádoby a jiná krmítka. Žádný rozlitý cukerný roztok neláká zlodějky. Pokud včely z nějakého důvodu s odebírá krmiva loudají, roztok bez přístupu vzduchu nekvasí, neslizovatí. Pokaždé použijeme u včelstva nový pytlík, jedná se tedy o nejhygieničtější způsob krmení, který znám.

Postup jsem loni úspěšné vyzkoušel také při krmení oddělků v plemenáčích. Jen jsem použil menší svačinové mikrotenové sáčky na 1 litr cukerného roztoku 1:1. Někteří ruští včelaři popisují, že pytlíky po vložení propíchají např. špendlíkem. Má zkušenost je taková, že nic podobného není třeba. Letos se mi stalo, že jsem pří zakrmování oddělků nechtěné poškodil naplněný mikrotenový pytlík s roztokem, který začal vytékat Ihned jsem jej vložil do dalšího, náhradního, který jsem měl naštěstí při ruce. Včelky si bez problému poradili i s tímto dvojitým obalem. Naplněné pytlíky můžeme přepravovat např. v plnostěnných umělohmotných přepravkách.

Na včelnici je pokládám do vrchního prázdného nástavku přímo na horní loučky. Nebojte se položit pytlík na včely, v žádném případě neutrpí újmu. Zbývá zavřít víko a je hotovo.

Za 3 až 4 dny vás čeká milé překvapení. Při kontrole objevíte na horních loučkách zcela suchý pytlík, který jednoduše vyjmete.

Ing. Jiří Tuza - předseda 20 ČSV, Příbor,