Pylové doplňky potravy

Každý včelař ví, že nektar – cukrový sirup – potřebují včely pro sovu existenci. Včely jsou „naprogramované,“ aby sbírali nektar či jiné cukerné náhrady, které si ukládají do buněk jako zásoby na zimu či dobu strádání. Když ale med vytočíme, připravíme je o zásoby a musíme je nahrazovat – přikrmovat je. Jinak včelstvo začne strádat, hladovět a vymírat.

Hladovění včelstva je nebezpečné hlavně z jara, jelikož jaro je největší producent nektaru a pylu – časem kdy vše kvete. A takovou ztrátu včely již sotva doženou. Proto je důležité vytvořit včelám dobrou zásobu medu a pylu na jaro. Díky nim totiž budou mít včely přirozený jarní rozvoj a na řepku nastoupí v plné síle.

Cukr není vše – doplňujte i pyl

Je potřeba mít se na pozoru. Hladovění včelstva není způsobeno jen nedostatkem cukerných zásob. Mnoho včelařů bohužel napomíná na pyl, který je z jara stejně důležitý, jako cukr. Včely častokrát začínají plodovat už v polovině ledna. A právě v tohle dobu, kdy se začíná rozvíjet plod, je potřeba pyl. Ten totiž hraje úlohu bílkoviny, kterou potřebuje každý rostoucí organizmus (člověka nevyjímaje). Pokud už teď v úle nebude dostatek pylu, plod se nevyvine kvalitně ani kvantitně a pomře hladem.

Pyl jako zákrm

Pokud je zima kratší a mírnější, včely si jej dovedou obstarat i sami, zvláště ze svých zásob. Jestliže je ale zima dlouhá a krutá, včely ho nemají jak doplnit, zvláště pokud jim dojdou i ty nejhlubší sklady. Starým včelám pyl sice potřeba není, ale plod ho nutně potřebuje. I proto je nebezpečné odebírat včelám snůšky pylu po prvním rozvoji z počátku jara, protože by to mohlo ohrozit letní generaci včel.

Další problém, který vyvolává nedostatek pylu je snižování síly zimních včel. Ty totiž dovedou část svých bílkovin předat plodu, čímž sami sobě snižují síly a kvality. To má opět velmi negativní dopad, protože ubude schopných sběraček, které by se postaraly o další generace plodu.

Prevence

Nejjednodušší způsob, jak zamezit hladovění včelstev je prevence. On je vlastně také i nejlepší, protože jen dobrý včelař dokáže zamezit nebezpečí hladovění. Hlad jde sice řešit až po jeho nastoupení, ale jak jej rychle poznat (u včel nejsme každý den) a i kdybychom ho začali řešit brzy, už tu hlad byl a je tedy pozdě. Prevence je proto nejlepším přítelem včelaře.

Začátkem prevenčních snah je zjistit, kolik včely potřebují na přečkání zimy. Pět gramů nebo pět kilo medu? Je samozřejmé, že pokud mají víc zásob doplněných přirozenou snůškou, mohou se plnohodnotněji rozvíjet. Tvrzení ostatně podporuje i skutečnost, že během snůšky včely nosí nektar až do chvíle, kdy nezaplní všechen prostor, který mají k dispozici. Dostatek zásob a snůška je pro včely znamení, že se mohou rozmnožovat. Jinými slovy je s čím krmit plod a matka může bez problémů plodovat. Naopak nedostatek zásob nektaru a pylu s nepříznivým bezsnůškovým obdobím ve výsledku znamená omezení kladení a tedy brzděním rozvoje.

Podněcování pylem

Prevence vlastně odpovídá podněcování. Kdy je ale ta správná chvíle s ním začít? A čím přikrmit a nebude to mít vliv na kvalitu medu? Prvně je důležité vědět, že podněcovat musíme citlivě a přiměřeně. Důležité je i znát jaké mají včely v daném období zásoby medu a pylu nebo kolik plodu musí krmit. Vše samozřejmě ovlivňuje počasí a snůškové poměry. Pokud si nebude včelař jistý těmito proměnlivými, podněcováním v malých dávkách včelstvu neublíží.

Podněcovací produkty a doplňky stravy včel

První a nejrozšířenější je samozřejmě medocukrové těsto. Dnes už známá a běžně užívaná složka potravy včel v rámci příkrmu. Například na Slovensku nebylo těsto moc známé, ale postupem času si jej včelaři oblíbili a „na vlastní úly“ pocítili jeho výhody a rok co rok jej včelám podávají. Medocukrové těsto může být přitom trojího druhu – sám včelař si může připravit to klasické, ale až u prodejce se seznámí s těstem, které včelám doplňuje stravu vitamíny nebo pylem. A právě pylové medocukrové těsto pomáhá včelám při jarním rozvoji nejvíce, jelikož vedle cukru (energie) nabízí včelám – a hlavně plodu – životně důležité bílkoviny potřebné pro zdravý růst plodu.

Doplňky stravy včel

Dnes už je to spíše překonaná metoda, ale již starší generace včelařů si uvědomovala potřebu přikrmovat zjara včely bílkovinami. Místo pro ně přirozeného pylu používali kvasnice. Miska s kvasnicemi se dávala pár metrů od úlu a včelky si kvasnice braly, ale byli až příliš ulepené a zaprášené. Také se používaly podomácku vyráběné inverty pomocí přídavku cukrového sirupu s kyselinou citronovou.

Vše je ale již překonané – dnešní včelař má k dispozici medocukrové těsto s pylem, které je včelám přirozenější než kvasnice, a i invertní krmiva velmi postoupila. Výhoda invertu spočívá hlavně v tom, že obsahuje již „zpracovaný cukr“ a včely jej již nemusí rozkládat a mohou jej okamžitě použít. Těmito doplňky stravy podpoří včelař včelstvo k síle, která se mu vrátí na bohaté snůšce.

Proč doplňky stravy včelám

Jednoduše proto, že čistý cukrový sirup a invertní krmivo a cukr nejsou ničím jiným, než zdrojem energie. Neobsahují žádné jiné potřebné látky – bílkoviny či jiné živiny. Ostatně i člověk potřebuje k funkci organismu bohatou a vyváženou stravu. Doplňky stravy přispívají na zlepšení trávení včel a odolnost vůči chorobám.