Začínáme včelařit

Včely v úle

Vždy, když se člověk chystá pustit do něčeho nového, je dobré si nejdříve ujasnit, co vše to vlastně bude obnášet, aby si nemaloval vzdušné zámky. Nejlepší by bylo, kdyby se v okolí tohoto budoucího včelaře nacházel člověk, který by mu se vší ochotou alespoň do začátků pomohl. Žádná rada není k zahození, avšak čím modernější názor na včelaření by tázaný zastával, tím lépe.

Člověk zkušený v tomto oboru vám může pomoci s prvními překážkami a ukáže vám náčiní, které potřebuje každý včelař. K dobru jistě budou i jeho letité zkušenosti.

Jednou z možností rozšíření znalostí je také zúčastnit se odborných přednášek dotovaných Evropskou unií.

Jak se nejlépe připravit

Včelaření patří k oněm umům, o kterých nestačí pouze číst a teoreticky se vzdělávat. Dokud to opravdu nezkusíte, netušíte o čem včelaření je. Nicméně, nějaké základy byste z papíru vyčíst měli.

K dostání je různá včelařská literatura či si můžete nechat zasílat odborný časopis vydávaný Českým svazem včelařů, což vám bude umožněno po registraci.

Počátky a rizika včelaření

Včela opyluje květVčelaření je hlavně práce se včelstvem. Včely jsou obdařeny vynikajícími obrannými mechanismy, jejichž útoku se jako včelař nevyhne nikdo. S občasnými žihadly je dobré předem počítat, neboť ani všechny ochranné pomůcky vás dokonale neuchrání, i když riziko se s nimi jistě velmi snižuje.

Nejčastějšími včelařským ochranným oblečením bývá klobouk se síťkou chránící oblast hlavy a obličeje a včelařské rukavice. Pokud ale nemáte snadno podrážditelnou kůži, je dobré si časem na občasná bodnutí zvyknout a obejít se bez rukavic, protože rukavice sice včelaře chrání, ale také mu znecitlivují ruce, což při jemné práci není žádoucí.

Každý včelař by měl po ruce také mít nějaké antihistamikum proti možné alergické reakci. K dostání je tento lék v tabletách i v podobě gelu.

Potřebné vybavení včelaře

Je dobré s sebou nosit příruční kufřík s alespoň základním nářadím. Hodí se šroubovák, kladívko, nůžky aj. Dále by neměl chybět rozpěrák a dýmák, který patří mezi základní včelařské pomůcky.

Výběr typu úlu je jistě největší otázkou pro začínajícího včelaře. Čeští klasici nedají dopustit na úly 39x24, jejichž nástavky plné medu bývají poměrně těžké, pokud však chcete být moderní, zvolte nízkonástavkové systémy.

Máte-li na výběr mezi starým a novým úlem, vždy je lepší pořídit si ten nový. Není zde nebezpečí skrytých chorob předešlých včelstev, kvůli kterým by vaše včely mohly hynout.

Speciálními potřebami včelaře jsou pomůcky na vytáčení medu, k tomu máte však v začátcích ještě poměrně daleko, proto se tím zatím nemusíte moc trápit.

Výběr stanoviště úlu

Na tom, jaké stanoviště vyberete, závisí nejen budoucí výnosnost, ale i pohodlí vaší práce.

Kolem úlu by měl být dostatek volného prostoru, který využijete hlavně v období snůšky. Také byste se na místo měli moci pohodlně dostat se všemi pomůckami, které budete potřebovat. Dobré je mít zajištěnou alespoň příjezdovou cestu.

Včelí dílo - vystavěná mezistěnaRozhodně neodmítejte pomoc zkušených včelařů či odborné literatury, pokud hledáte vhodné místo pro svůj úl. Mnohdy stojí za neúspěchem „pouze“ špatně vybrané stanoviště. A nejde tu jen o lokaci, ale i o nasměrování česna (výletového prostoru) správným směrem. Do dalších kritérií zahrňte průměrnou roční teplotu místa a její výkyvy, dostupnost potravy a vzdálenost od bydliště. Také je dobré si zjistit průměrné srážky a směr a množství větru.

Snad nejlepší světová strana, ke které můžete orientovat váš úl, je jihovýchod. Včely nevyletí z úlu příliš brzy, což je nebezpečné hlavně kvůli slunečným, ale mrazivým jarním ránům, a nebudou vylétávat ani příliš pozdě.

Průměrné roční teplotě je dobré přizpůsobit míru i způsob zateplení. Srážky neovlivníte. Pokud jde o větrnost, je dobré mít úl z největrnější strany chráněn, k tomuto účelu se úly často staví na pomezí lesa, který tak úl i zastiňuje, což je žádoucí zvláště v odpoledních hodinách. Další věcí, která by poblíž neměla chybět je voda.

Modernizace včelařství

Starší včelaři (a zvláště ti čeští) jsou značně konzervativní a nedají na svůj mnohdy více než stoletý způsob chovu včel dopustit. Své rozpadající se úly trpělivě zpravují, stejně jako staré nářadí.

Nové, moderní včelaření má však mnohem větší efektivitu a je ekonomičtější. (Nejen proto, že na moderní vybavení je možné získat lákavé dotace.) A nic z toho není na úkor kvality medu.

Včelaření má budoucnost, i kdybyste prodávali svůj med jen soukromě. Medy velkých řetězců mají většinou k pravému medu hodně daleko a lidem dnes již není jedno, co konzumují, jako dřív.

Vybavení do začátku

Abyste si osvojili základy včelaření, nemusíte utrácet zbytečné peníze za profi vybavení, i když je dobré mít připravené do začátku nějakou ušetřenou sumičku, za kterou nakoupíte úly, oddělky či včelstva.

Nákup včelstev bývá dražší, a abyste je mohli převážet, je nutné si pořídit veterinární potvrzení, které vám vydá Krajská veterinární správa.

Levnější začátek si zajistíte, zakoupíte-li nové nástavkové úly a dáte do nich tzv. oddělky. Včelstva v takto zařízených úlech rozšíříte časem, když si do nich pořídíte matky.

Rozhodně nečekejte, že se vám bude od začátku nějak výjimečně dařit. Každý začátek je těžký a u včelaření to platí snad dvojnásob. Kdykoli můžete zavinit nějakou chybu, něco udělat špatně, a můžete tak přijít i o celé včelstvo. Také potrvá nějakou dobu, než vytočíte svůj první med, o jeho množství si také raději nedělejte žádné iluze. Zklamání by vás mohlo ranit a třeba byste už ve včelaření nechtěli pokračovat. Je dobré pořídit si včelstev více (klidně i 5).

Vaše výsledky určitě nebudou stoprocentní, ale žádné obavy – vždyť chybami se člověk učí.

Nejlepší místo a čas začátku včelaření

Včely v nástavkovém úlu - česnoPro nadšené začátky doporučuje pořídit si včely na jaře. Budete plní sil a očekávání a toto období vám umožní začít ihned sledovat vývoj včelstva a život v úlu. Pro netrpělivé nedoporučujeme nakupovat včelstva v zimním období, neboť v tuto dobu včely zimují a vy nebudete moci do úlu ani nahlédnout.

Jak už bylo řečeno výše, výběr dobrého stanoviště je základem úspěchu. Zvláště se zaměřte na to, aby se v blízkosti úlů nacházel dostatek potravy (tedy kvetoucích rostlin popřípadě sad). Dostupnost pastvy je důležitá pro rychlý rozvoj včelstva. I když včely dokážou letět za potravou až 6 km, čím blíže se nektary či medovice budou nalézat, tím lépe.

Je důležité na včely nespěchat, vše udělat v tu pravou chvíli. Mějte na paměti, že vše má svůj čas.

Jaký úl?

V České Republice se nejčastěji vyskytuje úl s velikostí rámků 39x24 (viz výše). Vy se však nemusíte slepě zařadit do této početné skupiny. Na trhu je mnoho jiných rámkových mír, některé se dají dokonce kombinovat. Pro začátečníka je však lepší pořídit si úl ověřené velikosti, nač by si měl zbytečně stěžovat život.

Myslím, že začátečníkům nejlépe vyhovuje nástavkový úl, který včelař ošetřuje shora. Svou práci si můžete nejprve rozvrhnout teoreticky, praxi pak přizpůsobíte tomu, co vám bude lépe vyhovovat.

Rady k nákupu včelařských pomůcek

Potřebné pomůcky nejsou sice nijak levné, ale kupovat je od končících včelařů rozhodně nedoporučuji, i kdyby je prodávali hluboko pod cenou. Je zde nebezpečí, že by mohly být poškozené, nebo by mohly přenášet nemoci.

Pokud budete ve včelaření úspěšní, a budete chtít rozšířit svá včelstva i na jiné stanoviště, pořiďte si k novému stanovišti i novou sadu nářadí. Důvod je stejný jako u starých pomůcek, zamezíte tak nechtěnému šíření zhoubných včelích nemocí.

Praktické rady k ochraně

Při práci se včelstvem je dobré odít se do bílé barvy. Bílá včely nedráždí, neboť nemají žádného přirozeného nepřítele této barvy, včely na ni neutočí. Mohli byste si tak ušetřit nejedno bodnutí.

Nebezpečí rukavic při práci se včelstvem tkví v tom, že bez patřičného citu v rukou byste mohli nějakou včelu v nepozornosti rozmáčknout. Jedna mrtvá včela sice není zas taková tragédie, jenže uvědomte si, že puch, který vyjde z jejího těla, vyburcuje ostatní, které se do vás bez milosti pustí.

Vytáčení medu

K vytáčení medu (neboli medobraní) je nutné si pořídit nebo alespoň půjčit medomet. Bez něj těžko oddělíte med od rámků, potřebujete jeho odstředivou sílu.

Abyste rychle dostali včely z medníku, hodí se včelí výkluz. Dále je dobré mít po ruce odvíčkovací talíř, kam bude odkapávat med, vidličku a cedník, který využijete pro oddělení nežádoucích nečistot od odstředěného medu.

Samozřejmostí jsou sklenice, ve kterých budete med uchovávat, praktické jsou etikety.

Odměny včelaření

Včelí pylPokud jste odrazeni či možná zděšeni vším, co s včelařením souvisí, nezoufejte a nejdříve si vše na vlastní kůži vyzkoušejte.

Odměnou vám bude spousta jedinečných produktů, které se dají získat pouze od včel. Patří sem především med, medovina, vosk a propolis, který se často využívá v kosmetice, dále pak pyl, mateří kašička a ovčelená voda či vzduch.

Navíc své produkty, především med, můžete dobře zpeněžit.