Nízkonástavkové včelaření

Nízkonástavkový způsob včelaření se od ostatních systémů chovu v jistých ohledech liší. Všeobecně je známo, že včelstva chovaná v nízkonástavkových úlech bývají odolnější, z čehož vyplývá i vyšší produktivita těchto včel. Mezi další výhody, kterých si včelaři cení, patří i velká úspora času při ošetřování těchto úlů.

Pokud si včelař zvolí pro svůj chov nízkonástavkový úl a správně ho ošetří, dalším krokem v jeho plánu bude osazení nástavků. Při osazování nízkonástavkových úlů doporučujeme použít buď metodu smetení včel, nebo metodu tvorby oddělků. Metoda, při níž se převěšují plásty, se při osazování nízkonástavkových úlů neosvědčila.

Metoda smetení včel

Tuto metodu používáme, pokud nemůžeme novému včelstvu poskytnout dílo, a pokud včelař chce svůj stávající chov pouze přemístit. Jedná se o velmi radikální způsob osazování, neboť jeho základem je smetení celého včelstva na mezistěny nově zavedeného úlu a jeho následné udržení uvnitř. Tato metoda se doporučuje provádět na počátku sezóny, protože se včelstvo dlouho zabydluje. Pokud by se metoda smetení včel použila ke konci sezóny, hrozilo by, že se včely nestihnou zazimovat, nebo že se neuchytí.

Metoda tvorby oddělků

Pokud si včelař přeje počet svých včelstev rozšířit nebo doplnit, dobrým způsobem jak toho docílit, je metoda tvorby oddělků. Výhodou této metody je, že provedení celého aktu není příliš pracné, a také včelstva v takto osazeném nízkonástavkovém úlu jsou většinou schopny z hlediska produktivity hned na počátku další sezóny držet krok s ostatními včelstvy.

Metoda spojování

Tuto metodu použije včelař v případě, že v nějakém jiném nízkonástavkovém úlu již včelstvo má. Tato metoda patří k nejrychlejším, jakým je možno nízkonástavkový úl osadit. Po osazení spojováním, se včely mohou ihned zazimovat.

Metoda smetení včel

Pokud včelař novému včelstvu nemůže poskytnout žádné dílo, nebo hodlá své stávající včelstvo jen přemístit z úlu jiného druhu do nízkonástavkového úlu, použije k jeho osazení metodu smetení včel. Dobře poslouží roj nebo smetenec. Nejrychlejší je však smést na mezistěny nového úlu celé včelstvo z úlu jiného, tento způsob osazení úlu je však poněkud radikální.

Kdy je nejlepší čas?

Protože se včely v takto osazeném úlu zabydlují poměrně dlouho, měla by se tato metoda provádět na počátku sezóny. Největší šance má včelstvo v úlu osazeném do slunovratu.

Postup práce

Nový úl (běžně dva nástavky) je dobré postavit přesně na místo, kde stál dřívější úl našeho včelstva. Pro lepší výsledky se doporučuje natřít dno nového úlu stejnou barvou, na kterou byly včely zvyklé. Nejprve ze včelstva odebereme matku a vložíme ji do samostatné klícky. Následuje smetení asi poloviny včel do nového nízkonástavkového úlu. Hned za nimi se do úlu vypustí matka.

Teď je důležité včely uvnitř udržet. Úl se tedy uzavře a včelám se umožní přístup k vodě a krmivu, což by měl být asi kilogram těsta z cukru a medu, nebo jeden litr roztoku vody a cukru ve stejném poměru. Dočasně vybereme pro úl nové stanoviště, které od původního nebude vzdálené méně než celé dva kilometry.

Dokud není snůška, dodáváme včelstvu dál sirup, který by měl být o něco hustší než ten předešlý. Včely již staví dílo a po deseti dnech můžeme z jejich dřívějšího úlu přidat pomocí rojníku další polovinu až dvě třetiny včel (mladušky).

Počkáme další dva týdny, což je doba, kdy se ve starém úlu vylíhne všechen plod, a celé osazenstvo tohoto úlu (mimo mladé náhradní matky) přemístíme pomocí rojáku do úlu nového.

Pokud se včelstvu daří, dobře ploduje a obsadilo oba nástavky, můžeme úl rozšířit o třetí nástavek (asi v polovině prázdnin).

Metoda spojování

Tato metoda usazení včel do úlu se dá použít, pokud potřebujeme včelstvo co nejdříve zazimovat, a pokud má včelař k tomuto účelu dostatek včel. Ke spojování používáme výhradně nástavkových úlů, neboť jiné úly nám neumožňují je libovolně skládat na sebe.

O co jde a jak začneme

Jedná se o spojení dvou středně slabých včelstev ve včelstvo silné, které přečká zimu. Ony dvě včelstva, které později spojíme, vytvoříme v průběhu června například formou smetenců a každé vložíme do jednoho úlu. Každému včelstvu přidělíme dva nástavky (nebo i tři a jeden) a úly můžeme postavit blízko vedle sebe – po spojení pak nehrozí markantní ztráty včel kvůli zalétání do míst, která jsou včelám povědomá. Děláme vše pro to, aby se včelstvům dařilo, aby stavěly co nejvíce nových plástů, a aby je zaplodovaly. Včelstva ošetřujeme stejně jako v metodě smetení včel, jen místo jednoho včelstva máme dvě.

Postup od spojení včelstev

Přibližně v polovině měsíce srpna všechny nástavky spojíme v jeden úl. Činíme tak opatrně pomocí novin. Nástavky včelstva, jejichž matka je mladší/lepší, stavíme nahoru, starší/horší matku odstraníme. Přibližně o týden později úl zkontrolujeme. Hledáme mladé včely, vajíčka, abychom se ujistili, že včelstvo správně pracuje.

Pokud se chystáme toto silné včelstvo zazimovat, jeden nástavek ze čtyř odděláme.

Jiný postup

„Metoda spojování“ se však také může nazývat způsob posilování včelstev založený na manipulačním včelstvu, které je silné, a těch úlech, které posilníme. Manipulačnímu včelstvu se musí dařit co nejlépe, mělo by mít hlavně mladou silnou matku a mělo by co nejvíce plodovat. O toto včelstvo se včelař stará nejvíce a podněcuje ho krmením. Tři ostatní včelstva posilujeme plodovými plásty s mladuškami z manipulačního včelstva. Manipulační včelstvo později likvidujeme.

Metoda tvorby oddělků

Tato metoda se používá v případě, chce-li včelař rozšířit či doplnit počet svých včelstev, která má již delší dobu umístěné v nízkonástavkových úlech, neboť potřebujeme nějaké množství hotového díla. Výhodou této metody je menší pracnost a to, že nová včelstva jsou už i na počátku příští sezóny velmi produktivní.

Tvorba oddělků

Včelař si nejdříve vybere nějaké silné včelstvo, se kterým bude manipulovat. Tomuto včelstvu odebere dva (či tři) plásty plné plodu chvíli před vylíhnutím a umístí je do nového úlu (jeden nástavek) i s nějakými včelami, samozřejmě vyjma matky. Včelstvo posílíme mladuškami ze tří plástů jiného včelstva.

Poté totéž uděláme znovu a včely i s plodem umístíme do stejného úlu.

Další postup

Volné místo v tomto novém úlu vyplníme plásty se zásobami a pylem, jednomu plástu napustíme volné buňky vodou. Úl můžeme rozšířit o dvě (nebo tři) mezistěny.

Nyní do úlu vložíme mladou matku. Necháme ji v klícce, kterou zavěsíme mezi plodové plástve. Do přepážky klícky vložíme medocukrové těsto (jeden kilogram). Poté celý úl uzavřeme.

Úlu by v tuto chvíli prospělo nové stanoviště, pokud ho mít nebude, ztráta včelstva nebude nijak markantní, ale vyplatí se do něj předtím umístit více mladušek.

Asi dva dny od otevření očka, stará-li se včelstvo dobře o matku, můžeme klícku otevřít. Včely by měly skrze medocukrové těsto osvobodit svou matku, která do několika dnů začne plodit (kontrola po pěti dnech). Pro její podporu můžeme přidat plásty s medem.

Je-li po deseti dnes celý nástavek zaplodován a zastavěn, můžeme k němu připojit nástavek druhý. Jeho obsah se liší podle potřeby včelstva i měsíce v roce. Otevíráme česno a stále včelstvo krmíme, včely si vytvoří zásoby a budou stavět dílo.

Takto vytvořená včelstva jsou dost kvalitní, aby přečkala zimu v plné síle.