Hodnocení včelstva

Pro plnohodnotné včelaření, ať jde o potěchu a výsledky včelaře nebo rozvoj a život včelstev, je velmi příhodné včelstvo hodnotit. V tomto článku si o tom něco málo řekneme.

Na našem území žije ponejvíce včela kraňka. Ačkoliv se jedná o rozšířený živočišný poddruh a může se znát, že se tedy budou všechny včely chovat dle stejného vzorce, opak je pravdou. Aby se mohl včelař co nejlépe rozhodnout, jak naloží za jakékoliv situace se včelstvem, potřebuje okamžitě a dobře odhadnout stav včelstva – říkáme tomu hodnocení včelstva.

Jak bude včelař hodnotit je čistě na něm. Může si dělat záznamy do notýsků, křídou na úly nebo si údaje pomatovat. Při hodnocení se včelaři zaměřují hlavně na následující vlastnosti včel:

Mírnost, bodavost či agresivita

Asi není potřeba zrovna tyto aspekty rozebírat, některé včely vás k sobě pustí i bez kukly, jiné bez kuřáku a kvalitní ochrany neradno navštěvovat.

Ideální stav je někde mezi silnou agresí a plnou letargií. Silná agrese včelařovi zabrání se včelami pracovat, letargie včel zase sníží výnosy medu a navíc nebudou schopny bránit svůj úl proti škůdcům. Při vylaďování mějte proto na paměti, že zdravá míra schopnosti bránit svoje hnízdo ke včelám jednoznačně patří. A pár žihadel je pro člověka i zdravých, pokud netrpí alergií (ovšem který včelař je alergik, že)

Včely sami o sobě by brzo zdivočely a jejich agresivita by stoupala, proto je nutné je držet trochu na uzdě. Jelikož je ale hodnocení ideálního stavu vždy subjektivní, doporučujeme sledovat chování i jiných včelstev, například u spřátelených včelařů.

Výnos

Výnos je pro včelaře vlemi důležitým cílem sledování. Odráží totiž pracovitost i kondici včelstva. Přímo jej ovlivňují genetické predispozice včel, povaha a okolí stanoviště nebo počasí. Pro hodnocení stačí sledovat produkci vedenou například v kilogramech daného včelstva.

Výnosy produktů je dále potřeba specifikovat podle zaměření. Včelstva se často dělí na producenty medu, u jiných včelař podněcuje produkci mateří kašičky, vosku či pylu. Platí pak, že u producenta daného produktu nemusí příliš zajímat výnos jiné suroviny.

Čistící pud – hygiena včel

Stejně jako u lidí platí, že čistota půl zdraví. Jako jednoduchý ukazatel může včelař sledovat například odstraňování uhynulých jedinců z úlu, což dobře odráží schopnost včelstva udržovat hnízdo v čistotě. Tím také zároveň vytváří předpoklady pro vynikající zdravotní stav a kondici včel.

Pokud potřebujete rychleji zjistit schopnost čištění a není čas dlouhodobě sledovat čištění přirozeně uhynulých včel, zkuste usmrtit určité větší (ne takové, aby ohrozilo budoucnost včel) množství zavíčkovaných larev, například propíchnutím víček jehlou. Posléze sledujte, za jak dlouho včely mrtvolky odstraní a vyčistí buňky.

Rojivost

Ačkoliv byla dříve rojivost výtaná pro zakládání nových včelstev, dnes je tomu většinou jinak. Vysoký sklon včelstva k rojivosti je hodnocen spíše záporně, zvláště pokud k němu dochází samovolně.

Rojivost hodnotíme podle narážení rojových matečníků a jejich zakladení matkou. Je nutné pamatovat si případné včelařovy chyby, které včely k rojení vyprovokovaly. Takové rojení pak nemůže být bráno jako samovolné.

Nejlepší je rojivost hodnotit známkami, například jako ve škole.

Rozbíhavost - sezení na plástech

Rozbíhavost je příbuzné hledisko chování k bodavosti. Pokaždé, když otevřeme úl, nastávají dva druhy reakcí různé intenzity. V jednom extrému včelstvo vůbec nic nedělá a v druhém extrému nastane okamžitě rychlý pohyb dělnic, které se rozbíhají všemi směry. Nejlepší stav je čistě subjektivní, ale spíše ke klidu.

Hodnotí se známkováním.

Jarní rozvoj

Velmi důležitý pro budoucnost včel je jarní rozvoj. Může být bouřlivý nebo opatrný, přičemž druhá varianta je výhodná hlavně v chladných podmínkách s vrtkavým počasím nebo nerozvinutou květenou. Bouřlivý rozvoj je pak skvělý, když včelař potřebuje navýšit výnosy hned v prvních snůškách. Nevýhodou takového rozvoje je ale vysoký požadavek na včely, které musejí mýt vysoký výnos i při nestálosti počasí.

Hodnoťe rozvoj spíše subjektivně a známkami. Objektivní měření zajistíte sledováním poměru mezi zakladenou plochou a časovou osou.

Síla včelstva

Včelař také může sledovat a zaznamenávat stavy síly včelstva. Činí se tak v průběhu celé sezóny, kdy se včelí společenství rozvíjí a jeho síla se mění, nejlépe pak zvyšuje.

Zde se hodnotí a udržuje stav síly čistě podle obliby a preferencí včelaře. Někomu vyhovují početnější včelstva, jiný upřednostňuje včelstva menší síly, zato delší životnosti.

Hodnotí se kvalifikovaným odhadem.

Plodová křivka

Rozhodně v neposlední řadě by se měl včelař zajímat o plodovou křivku. Sleduje se počet vajíček nakladených matkou s ohledem na dané roční období, sílu včelstva, snůšky, stáří matky, aj.

Plodová křivka se hodnotí podle priorit včelaře a podle úhlu pohledu. Může se například stát, že dané včelstvo uprostřed roku zastaví plodování úplně, jiné zažije boom. Je pak na včelaři, zdali rozpozná závažné příčiny, nebo jestli si to vysvětlí například nedostatkem potravy či neplodností matky. Zde je velmi důležitá zkušenost.