Není med jako med

Přestože v České republice stále není spotřeba medu tak vysoká, včelařství se postupně stává čím dál populárnějším odvětvím. České medy prodávané včelaři jsou známé především pro svou výbornou kvalitu a skvělé vlastnosti, které se projeví při pravidelné konzumaci. V současné době rozlišujeme velké množství druhů medů, jejichž vlastnosti se mohou lišit v závislosti na chuti, vůni, konzistenci nebo barvě. Dalším faktorem určující druh medu je také rychlost jeho krystalizace. Jestliže zakoupíme med u včelaře, můžeme zde vypozorovat, že krystalizace je výraznější než u medů kupovaných v supermarketech, což je však jeho přirozenou vlastností, a znamená to, že med od včelaře nebyl podroben chemickým úpravám. Úprava medu od včelaře začíná cezením, nejprve přes hrubé, později přes jemnější síto. Následuje proces vyčeření, kdy potřebujeme, aby na povrchu medu vznikl šum, vytvořený ze vzduchových bublinek, pylových zrnek a zbylých částeček vosku. Pomocí některých výrobků, jako je například polyamidové síto UHELON či tkaninové filtry, včelaři mohou zlepšit vzhled svého medu. Tím zamezíme tomu, aby nám v medu zbyly větší částečky, které sice nemůžeme rozeznat pouhým okem, které ale mohou vyvolat nežádoucí zákal medu, následná krystalizace může probíhat příliš rychle. Tyto pomůcky med nijak výrazně neobohatí a neovlivní nijak jeho chuť, díky nim však nemusí být med zakalený, nýbrž čirý, a krystalizace bude probíhat pomaleji.

Medy ze supermarketu jsou méně kvalitní

Je zbytečné dodávat, že med od včelaře a med zakoupený v supermarketu se velmi liší svými vlastnostmi. Na rozdíl od medu od včelaře je totiž med ze supermarketu čirý, nekrystalizuje a cena je výrazně nižší, což již napovídá, že jeho kvalita bude horší. Krystalizace je přirozenou vlastností medu, a pokud je zřejmé, že med téměř nekrystalizuje a je spíše tekutý, bude nejspíš méně kvalitní. Medy v supermarketech také mohou být uměle dochucovány například kukuřičným sirupem, což se poté odráží jak na nižší kvalitě, tak i na příznivější ceně výrobku. Rozlišujeme různé druhy medu, které se liší vlastnostmi, ale mezi nejoblíbenější medy vůbec patří určitě pro svou výjimečnou chuť tmavý medovicový med. Jako jeden z nejzdravějších medů je označován med květový světlý. Při výrobě medů určeným pro supermarkety dochází k jejich zahřátí. Dohromady se zde smíchá několik medů, což však způsobuje znehodnocení přirozených biologických vlastností medu a sjednocení chuti medu. Na konci dvacátého století došlo ke zdokonalení filtračních technologií. Vznikla metoda ultrafiltrace medu, která zajišťuje odstranění skoro veškerých mikroskopických částeček a příměsí, které jsou přirozenou součástí medů. Tato chemická úprava probíhá cezením medu přes filtry, jejichž otvory jsou menší než deset mikrometrů. Jestliže však tímto způsobem odstraníme příměsi, nemůžeme již určit původ medu, tedy z jakých rostlin a odkud vůbec med pochází. Po provedení této metody pak již můžeme pokračovat s dalším upravováním medu. Takto vyrobený med se však chuťově velmi liší od medu zakoupeného přímo u včelaře.

Med je lepší koupit přímo u včelaře

Pokud máte rádi med a ve svém okolí máte včelaře, neváhejte a vždy nakupujte med u něj. Pravděpodobnost, že zde získáte med poškozený a podrobený ultrafiltraci, je zde totiž mnohem menší. Můžete si také zjistit, odkud med pochází a z jakých rostlin byl vyroben. U medu od včelaře by měly být zachovány jeho přirozené vlastnosti, což nám zaručuje, že bude mnohem kvalitnější než med ze supermarketu. Kvalitní med by neměl být podroben filtraci částeček, neměly by do něj být dodávány žádné příměsi. Měl by také obsahovat nižší množství vody tvořící maximálně 20 % obsahu.  

Co možná nevíte

Jestliže se zajímáte o včelařství, můžete zjistit několik zajímavých informací. Jedná se například o vytvoření plodu. Především cizosprašné rostliny vyžadují k opylení vhodného opylovače. Plod může být nejlépe vytvořen, pokud dojde ke správnému opylení. Pokud je opylení dostatečně kvalitní, projeví se to také na úrodě stromu, která bude mnohem úspěšnější. Při kvalitním opylení totiž plod produkuje větší množství semen a dochází proto také i ke zvětšování samotného opylovaného plodu. Nejčastěji zde hovoříme o opylování třešní, hrušní a jabloní, dále angreštu či višně.

Včely jsou věrné druhu květu

Další zajímavostí, které si můžeme u včel všimnout, je skutečnost, že včely si při sbírání pylu vybírají stejný druh květu, do doby, kdy již dochází k jeho odkvetení a neprodukuje pro včelu žádnou další potravu. Tato věrnost květu znamená, že se rostlinám jednotlivých druhů dostane kvalitnějšího opylení.