UTEPLENÉ ÚLY
TENKOSTĚNNÉ ÚLY
LANGSTROTH ÚLY
PŘÍSLUŠENSTVÍ K ÚLŮM
KRMENÍ VČEL
VÝROBA RÁMKŮ
RÁMKOVÉ PŘÍŘEZY
MEZISTĚNY
OCHRANNÉ POMŮCKY
OSTATNÍ POTŘEBY A DROBNÉ NÁŘADÍ PRO PRÁCI SE VČELAMI
VŠE PRO ZÍSKÁVÁNÍ, SKLADOVÁNÍ A PRODEJ MEDU
VŠE PRO ZÍSKÁVÁNÍ A SKLADOVÁNÍ VOSKU
DEZINFEKCE A NEMOCI VČEL
ODVÍČKOVACÍ POTŘEBY
MEDOMETY
CHOV MATEK
EU DOTACE NA TECH. POMOC
AKCE A VÝPRODEJE
- Podrobnosti
- Kategorie: články
Vliv vlhkosti na kvalitu medu
Když budete listovat literaturou o včelaření, určitě narazíte na knihy od Dr. A. Büdela, který je německým odborníkem na včelí fyziku. Právě on hlavně v 60. letech 20. století studoval, jaký dopad mají fyzikální vlivy na včely žijící v úlech a tím pádem také na jejich nejvíce známý produkt, med.
- Podrobnosti
- Kategorie: články
Výroba medoviny
Medovina patří nejspíše mezi nejstarší alkoholické nápoje, které se člověk naučil připravovat. Medovinu známe v pozměněných podobách snad u všech starověkých kultur. Medovina je ve své podstatě zkvašený nápoj vzniklý z kvašení medu a vody, přičemž se voda dá nahradit například ovocnou šťávou, pokud chceme dosáhnout více chutí nebo ovocných tónů v medovině. Výhodou je, že k výrobě medoviny nepotřebujete žádné speciální včelařské potřeby či vybavení. Potřebujete pouze demižon, kvasnou zátku a kvasinky pro výrobu medoviny.
- Podrobnosti
- Kategorie: články
Pylové doplňky potravy
Každý včelař ví, že nektar – cukrový sirup – potřebují včely pro sovu existenci. Včely jsou „naprogramované,“ aby sbírali nektar či jiné cukerné náhrady, které si ukládají do buněk jako zásoby na zimu či dobu strádání. Když ale med vytočíme, připravíme je o zásoby a musíme je nahrazovat – přikrmovat je. Jinak včelstvo začne strádat, hladovět a vymírat.
- Podrobnosti
- Kategorie: články
Problémy s cementovým medem
Cementový, betonový, nebo odborně nazývaný melecitozní med mají na svědomí medovice. Říká se, že pochází z modřínu, ovšem dnes se již ví, že medovici produkují prakticky každé stromy, na kterých žijí mšice. S cementovou medovicí se včelaři setkávají porůznu, někde je častá, jinde vzácná. Celkově ale platí, že se vyskytuje hlavně v srpnu a během září. Čím později se ale vyskytuje, tím je větším nebezpečím pro přezimování včelstva, proto bychom měli být na pozoru.
- Podrobnosti
- Kategorie: články
Protirojová opatření
Jednou z přirozených vlastností včelstev je jejich rojivost. To je ovšem také jedna z vlastností, které jsou pro většinu dnešních včelařů nežádoucí.