Pro oddělení vosku a medu pomocí ohřívače zabudovaného do víka přístroje. Přídavný ventilátor pod ohřívačem zajišťuje nepřetržitou cirkulaci vzduchu a rovnoměrné teploty v celé nádobě. Během procesu tavení teče med na dno nádoby a hladina je pokryta roztaveným voskem z víček. Med se tak nepřehřívá.
Hledáte způsob, jak při vytáčení medu efektivně oddělit med od voskových víček a zároveň šetrně ztekutit zkrystalizovaný med? Mellarius je profesionální multifunkční zařízení z nerezové oceli, které v jednom kompaktním celku spojuje funkci tavičky vosku, separátoru medu od víček a velkokapacitní komory pro ztekucování. Ušetříte místo v medárně, zjednodušíte si práci a z každého plástu získáte naprosté maximum.

Mellarius není pouhý separátor víček. Jeho promyšlená konstrukce vám umožní zvládnout tři klíčové úkony na jednom místě – vytavit vosk z víček, oddělit med od voskových zbytků a ztekutit zkrystalizovaný med v nádobách. Díky velkoryse dimenzovanému vnitřnímu prostoru o průměru 64 cm a výšce 71 cm do nádoby pohodlně vložíte i objemnější kbelíky nebo sklenice s medem určeným ke ztekucení.
Ve víku je zabudováno topné těleso o výkonu 2500 W doplněné ventilátorem, který zajišťuje nucenou cirkulaci teplého vzduchu. Teplota se tak rozkládá rovnoměrně v celém objemu komory, což je pro kvalitu medu zásadní – minimalizuje se riziko lokálního přehřátí a nežádoucího nárůstu hodnoty HMF. Med se ohřívá kontrolovaně a plynule díky termostatu s rozsahem 30 °C až 120 °C, takže máte plnou kontrolu nad celým procesem.
Nádoba je celá vyrobena z kyselinovzdorné nerezové oceli AISI 304 (1.4301) o tloušťce plechu 1 mm – materiálu běžně používaného v potravinářském průmyslu. Tato volba zaručuje vysokou odolnost vůči korozi, pevnost při plném zatížení i při každodenní manipulaci. Hladké leštěné povrchy navíc výrazně usnadňují čištění, protože med ani vosk se na stěnách zbytečně nedrží.
Mellarius můžete využít jako plnohodnotné pracoviště pro odvíčkování plástů. Součástí dodávky je odvíčkovací lišta s trnem a nerezový stojan (talíř), díky kterým můžete plástve odvíčkovat přímo nad separátorem. Celý proces – od odvíčkování vidličkou či nožem přes separaci medu až po vytavení vosku – tak soustředíte na jedno místo a udržíte pracovní prostor v čistotě.
Pro maximální výtěžnost medu je nádoba navržena se šikmým dnem a výpustním škrticím ventilem umístěným v nejnižším bodě. Díky tomu vyteče opravdu i poslední kapka medu a v nádobě nezůstávají zbytečné zbytky.

Zařízení je osazeno třemi nohami s brzditelnými kolečky, takže jej snadno přesunete na libovolné místo v medárně a při práci bezpečně zafixujete. Celková hmotnost přibližně 30 kg umožňuje pohodlnou manipulaci i jedné osobě.
Mellarius dodáváme kompletně připravený k okamžitému použití. V balení najdete:
| Materiál | Nerezová ocel AISI 304 (potravinářská), tloušťka plechu 1 mm |
| Výkon topného tělesa | 2 500 W / 230 V |
| Regulace teploty | Termostat 30 °C – 120 °C |
| Vnější průměr nádoby | 66 cm |
| Vnitřní průměr nádoby | 64 cm |
| Celková pracovní výška | 118 cm |
| Vnitřní výška nádoby | 71 cm |
| Hmotnost | cca 30 kg |
| Cirkulace vzduchu | Ventilátor integrovaný ve víku |
| Konstrukce dna | Šikmé dno s výpustním škrticím ventilem |
| Mobilita | 3 nohy s brzditelnými kolečky |
| Funkce | Separátor medu od víček, tavička vosku, ztekucovač medu (3v1) |