Nízkonástavkové včelaření

Nízkonástavkový způsob včelaření se od ostatních systémů chovu v jistých ohledech liší. Všeobecně je známo, že včelstva chovaná v nízkonástavkových úlech bývají odolnější, z čehož vyplývá i vyšší produktivita těchto včel.

Není med jako med

Přestože v České republice stále není spotřeba medu tak vysoká, včelařství se postupně stává čím dál populárnějším odvětvím. České medy prodávané včelaři jsou známé především pro svou výbornou kvalitu a skvělé vlastnosti, které se projeví při pravidelné konzumaci.

Hodnocení včelstva

Pro plnohodnotné včelaření, ať jde o potěchu a výsledky včelaře nebo rozvoj a život včelstev, je velmi příhodné včelstvo hodnotit. V tomto článku si o tom něco málo řekneme. Na našem území žije ponejvíce včela kraňka. Ačkoliv se jedná o rozšířený živočišný poddruh a může se znát, že se tedy budou všechny včely chovat dle stejného vzorce, opak je pravdou.

Jak pracovat s roji

Včelstva vytváří roje – je to přirozené. Žádnému včelaři se však tato skutečnost příliš nezamlouvá. Pokud se totiž včely vyrojí v období snůšky, užitek se povážlivě ztenčí. Včelařství je rojením včel velmi ovlivněno, a tak je dobré tomuto fenoménu věnovat několik řádků.

Včelí společenství

Obyvatelstvo včelího úlu vždy tvoří jedna matka, plod, trubci a dělnice. Matka je v úlu vždy jediná, je podstatně větší než ostatní členové společenství, měří až 25 mm. Při použití žihadla matka nezemře, protože neobsahuje háčky, které by bránily jeho vytažení z protivníka. Její život, trvající 3 až 5 let, vyžaduje péči dělnic, které ji krmí mateří kašičkou.


TOP